emlakçılık kursu

Emlak Danışmanlığı Kursu

Gayrimenkul alım-satımında veya gayrimenkul ile ilgili finansman sunmakta, hukuki, teknik ve fiziki bilgilerin, bilimsel, doğru ve hızlı bir şekilde araştırılıp bulunan sonuca göre yatırım kararı verilmesine, yapılacak olan yatırımın güvenilir ve zamanında olmasına karar veren hizmete emlak danışmanlığı denir. Emlak danışmanı olabilmek için emlak danışmanlığı kursu ve sertifikası şarttır.

Emlak Danışmanlığı Kursu Şartları

1-) En az ilkokul mezunu olmak.
2-) 18 yaşını doldurmuş olmak.
3-) Hizmetin gerektirdiği işleri yapabilecek ruhsal ve fiziksel özelliklere sahip olmak.

Emlak Danışmanlığı Kursu Sonrası

Emlak danışmanlığı kursunu bitiren bireylerin yapması amaçlanan birkaç unsur şöyledir;

1-) Tapu sicili ve kadastro işleri ve işlemlerini yürütmek.
2-) Bireylerin hak ve hukuklarını koruyarak mülkiyet davalarını yürütmek.
3-) Emlak ofisi açma ve pazarlama işlerini yapmak.
4-) Müşteriler ile olumlu iletişim kurarak, pazarlama işlemini gerçekleştirmek.
5-) İmar projelerini inceleyip, emlak türlerini ayırt ederek emlak değerleme yapmak.

Emlak danışmanlığı kursu günde en fazla 6 ders saati şeklinde uygulanmaktadır. Kurs süresi toplam 120 ders saatine tekabül etmektedir. Eğitim personelleri, programın uygulama sürelerini belirlerler.

Emlak Danışmanlığı Kursu Dersleri

1-) Tapu Sicili ve Kadastro İşlemleri: Tapu sicili ve kadastro işlemlerini yürütme amaçlı yapılan bu ders, tapu sicili işleri ve işlemlerini yasalara uygun bir şekilde yürütür, kadastro ile ilgili işleri ve işlemleri yasalara uygun bir şekilde yerine getirmektedir.

2-) Hukuki İşlemler: Kişilerin hak ve hukukunu koruma amaçlı yapılan bu ders, mülkiyet dava işlemlerini yürütür. Bireylerin hak ve hukuklarını korumak için gereken işlemleri yapar. Mülkiyet kanunu ile alakalı işlemleri gerçekleştirmektedir.

3-) Emlak Pazarlama ve Gayrimenkul Danışmanlığı: Emlak ofisini açarak, pazarlanacak olan gayrimenkulü satışa veya kiralanmaya hazır hale getirmektedir. Emlak pazarlama işlerini ve işlemlerini yapar ve yönetmeliklere uygun olan emlak bürosu açma işlemlerini gerçekleştirirler.

4-) Müşteri İletişimi: Müşteriler ile etkin iletişim kurarak pazarlama işlemini sağlar. Sunum dosyaları hazırlayarak gayrimenkulün pazarlamasını yapmaktadır.

5-) Emlak Değerleme: İmar projelerini inceleyip, Emlakları türlerine göre ayırt ederek emlak değerleme yapar ve imar projelerini özelliğine göre okumaktadır.

Bayilik Başvurusu